ΤΑ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΕΤΕΙΝΩΝ ΒΡΟΧΟΠΤΩΣΕΩΝ ΣΤΑ ΚΥΘΗΡΑ. Ο ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΗΣ ΤΟΥ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΞΑΝΑΔΕΙ. ΖΩΝΤΑΝΕΨΑΝ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΤΩΝ ΚΥΘΗΡΩΝ. ΤΡΕΞΑΝΕ ΤΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ. ΒΡΥΤΣΟΥΛΙΑΣΑΝΕ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ!!!!!
(φωτο Ελένη Χάρου-Κορωναίου, Ειρήνη Βενέρη-Τραβασάρου, Παναγιώτης Στάθης)
Φέτος που έπεσαν ευεργετικές και ποτιστικές βροχές, ζωντάνεψαν και οι πηγές των Κυθήρων.
Μια απ’αυτές είναι η πηγή της Γάλανης, στο δρόμο της Αγίας Πελαγίας, δίπλα στην εντυπωσιακή χαράδρα που καταλήγει στην παραλία στη Φυρή Άμμο. Η πηγή αυτή που τόσους οδοιπόρους δρόσισε, αναδείχθηκε το 1931 από το Δήμαρχο Ποταμίων Γεώργιο Κορωναίο και ανακαινίστηκε το 1990 από τον Πρόεδρο της Κοινότητας Ποταμού Παναγιώτη Πρωτοψάλτη.
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2019/01/49784258_2065069660248770_1971763749802999808_n.jpg)
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2019/01/49914777_2065072733581796_8297881523156156416_n.jpg)
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2019/01/49344523_2065072696915133_4085566135418748928_n.jpg)
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2019/01/49806321_2065072656915137_3384427954300780544_n.jpg)