Καναπέδες αντίκες στα Κύθηρα
Ο παλιός νησιώτικος καναπές, ένα από τα ωραιότερα έπιπλα του Κυθηραϊκού σπιτιού, παλιά στόλιζε τα πόρτεγα (αίθουσες υποδοχής) και τις τραπεζαρίες.
Οι πιο συνηθισμένοι τύποι καναπέδων στα Κύθηρα ήταν οι εξής: Ο καναπές γόνδολα με κυρτά στηρίγματα ή χοντρά πολυγωνικά, με σκαλίσματα και στρογγυλεμένα τα πλάγια, όπως η γόνδολα. Ο παπαδίστικος ή καλογερίστικος καναπές που συνηθιζόταν στα μοναστήρια, πιο λιτός από τη γόνδολα, σε ίσια γραμμή. Επίσης η ξύλινη νυφική κασέλα για τα προικιά, με πλάτη και μπράτσα χρησιμοποιείτο και σαν καναπές εκτός από τη χρήση της για τη φύλαξη ρούχων και κλινοσκεπασμάτων.
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2018/02/καναπες1.jpg)
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2018/02/καναπες2.jpg)
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2018/02/καναπες3.jpg)