Γραμμόφωνα – αντίκες και συλλεκτικοί δίσκοι στα Κύθηρα
Κατά την περίοδο του Μεσοπολέμου ήρθαν πολλά γραμμόφωνα στα Κύθηρα σε σπίτια γιατρών, εμπόρων, Κυθηρίων της Αμερικής και γενικά οικονομικά εύρωστων.
Αυτά τα γραμμόφωνα αντίκες, παροπλισμένα σήμερα πλέον, στολίζουν παλιά σαλόνια και ξυπνούν νοσταλγικές μνήμες στους ηλικιωμένους που κάποτε διασκέδασαν μ’αυτά σε δημόσιες και οικογενειακές χοροεσπερίδες.
Στη δεκαετία του ’60 αντικαταστάθηκαν οριστικά από το πλέον εύχρηστο πικάπ που κι αυτό με τη σειρά του ξεπεράστηκε και αποτελεί συλλεκτικό αντικείμενο.
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2018/01/γραμμοφωνα1.jpg)
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2018/01/γραμμοφωνα3.jpg)
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2018/01/γραμμοφωνα4.jpg)
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2018/01/γραμμοφωνα5.jpg)
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2018/01/γραμμοφωνα6.jpg)
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2018/01/γραμμοφωνα8.jpg)
![](https://www.eleniharou.gr/wp-content/uploads/2018/01/γραμμοφωνα14.jpg)
Μήπως ειναι διαθέσημα προς πωληση
Μήπως ειναι διαθέσημα